MİSYONUMUZ

Ülkemizin her bölgesinde doğa sporlarını, macera yarışlarını, patika koşularını, macera koşularını  ve ultra maraton yarışlarını  yaygınlaştırmak ve keşfedilmemiş doğa harikalarını dünyaya tanıtmaktır.
Macera sporlarının  disiplinlerinden olan  patika koşuları, treking, bisiklet, kano, rafting, see kayak, kayak, orienteering ,ip etaplarını   yerel halka  tanıtmak ve bu bölgelerde yaşayan gençlerimizin bu tür sporları  tanımasını sağlamaktır.

Macera yarışlarında dünya takımları ile boy ölçüşecek  yetenekli  gençlerin  yetiştirilmesi için hizmet vermektir.
Ülkemizin farklı bölgelerinde macera yarışları düzenleyerek macera sporlarının ne olduğunu , bu yarışların ne şekilde düzenlendiğini, katılım şartlarının neler olduğunu ,yarış kurallarını , cesaret ve risk almanın insanlar üzerindeki etkilerini göstermektir.  İl ve ilçe yönetimlerimizin bu yarışları nasıl  gerçekleştirebileceklerini   işi  ortaklaşa  uygulayarak  gerçekleştirmektir.

VİZYONUMUZ:  

Bizler Team Touareg Türk  macera takımı olarak  POLONYA, FRANSA, KANADA, ŞİLİ  PATAGONYA, ABU DHAHABİ  ,ÇİN  ve  İTALYA ( SARDEGNA ADASI)da  dünyanın en zor macera yarışlarına katıldık ve dünya  3.sü olduk . katıldığımız yarışlarda iyi dereceler yaptık.

Ülke içinde columbia titanyum cup serisi  ve KÜRTÜN macera yarışlarını düzenledik. Gördük ki  bizim ülkemizde macera sporları için oldukça yüksek bir sporcu potansiyeli bulunmaktadır.

Çekmeköy   Belediye Başkanlığının desteği ile   geleneksel ÇEKMEKÖY PATİKA KOŞULARI’ nı düzenledik.
Çekmeköy  ormanları patika koşusu parkurunda  50 km ultra trail  deneme koşusu yaptık ve sporcularımızın çok başarılı olduğunu  gördük.

Yurt içinde ve yurt dışında katıldığımız  macera yarışlarından aldığımız görüntüler ile  macera yarışları belgeseli yaptık. İZ  TV de 2006  yılından beri dönerli olarak sürekli  izletilmektedir.

Yarışmalarımız, yarış sonuçlarımız ve belgesellerimiz basın yayın organlarında oldukça  yoğun ilgi görmektedir.
Macera sporları ve macera yarışları  Koşu, treking, bisiklet, kano,see kayak, paten, kaya tırmanışı, dağ maratonu, patika koşuları dağcılık, yüzme, ip  iniş ve çıkışları, kaya tırmanışları gibi sporlarla uğraşan tüm spor  meraklılarına hitap etmektedir.

Türk halkının büyük bir bölümünün köy kökenli olması ve halen köyleri ile irtibat halinde olması nedeniyle  halkımızın büyük bir bölümü macera sporlarına ilgi göstermektedir.

Dünya çapında bir çok ülkede    yol koşularına , maratonlara, ultra maratonlara , triatlon yarışlarına  bireysel olarak  macera yarışlarına takım olarak katıldık.Düşündük'ki bizim ülkemizde de keşfedilmeyen doğa harikaları bulunmaktadır ve ülkemiz coğrafyasının her karesi macera sporları , ultra trail  koşuları  ,patika koşuları  için eşi bulunmaz niteliktedir.

2008 ve 2009 yıllarında  Gümüşhane ili  Kürtün ilçesi yaylalı köyünde  uluslar arası iki macera yarışı  gerçekleştirdik.
Dünyanın en çetin macera yarışlarını, patika koşularını, ultra maraton koşularını, macera koşularını ülkemizde de   gerçekleşeceği  inancındayız.

AMACIMIZ

1. ULUSLAR ARASI  DÜZEYDE   MACERA YARIŞLARI VE MACERA KOŞULARI  DÜZENLEMEK.

2. DAĞ SPORLARININ TÜM ÇEŞİTLERİNİ ÜLKEMİZEDE DÜZENLEYEREK   İMKANI OLMAYAN SPORCULARIMIZA İMKAN YARATMAK

3: Bu proje  dahilinde  ülkemizde yeni yarış organizasyonlarının gerçekleştirilmesini sağlamak.

4:Sporcu kitlesini ve spor eğitmenlerini  yarış yapılan  bölgeye  çekerek diğer dağ sporlarının  ve kamp eğitimlerinin  bu bölgede yapılmasını sağlamak.

5:Ormanlarımızın korunmasını ve temiz tutulmasını sağlamak

6:Yarışmacıların  geçeceği parkurları işaretleyip daha sonra bu  işaretlenmiş bölgeyi  halkın ve  gezi gurupları için kalıcı treking  parkuru olarak  ilan etmektir.

HEDEFİMİZ

DİĞER ÜLKELERDEKİ DOĞA SEVER SPORCULARI  ÜLKEMİZE  GETİRMEK  VE  MACERA  KOŞUCULARIMIZIN, PATİKA  KOŞUCULARIMIZIN ,ULTRA MARATON  YARIŞÇILARIMIZIN KENDİ ÜLEKMİZDE ULUSLAR ARASI YARIŞMALARA KATILMALARINI  SAĞLAMAK.

ÜLKEMİZDE  PUAN LI   ULTRA MARATON YARIŞLARININ GERÇEKLEŞTİRİLMESİNİ SAĞLAMAK.
 

CESARETLİ , DİSİPLİNLİ  OLMAK, HEDEFE   KİTLENMEK  VE  SONUÇ ODAKLI OLMAKTIR.

BİZ KİMİZ

1- BAKİYE DURAN :

SAMSUN / HAVZA / HİLMİYE KÖYÜ   1959 doğumlu
Eğitim durumu=  Marmara üniversitesi Eğitim fakültesi KİMYA bölümü mezunu.
Mesleği :  Öğretmen
Çalıştığı kurum : HALİÇÜNİVERSİTESİ  ÖĞRETİM ÜYESİ
Bölüm :Beden eğitimi ve spor yüksek okulu MACERA SPORLARI  VE ULTRA MARATHON
Bakiye duran başarı öyküsü =( YURT DIŞI YARIŞLARIM )

TOLKOLOG = ŞİRKETLERE VE ÜNİVERSİTELERE  YAŞAM ÖYKÜSÜ İLE İLGİLİ  KONUŞMALAR  YAPMAKTADIR

ULTRA MARATON KOŞU DERECELERİ:

1.Hollanda Stein 100 km  Avrupa 3. lüğü

2.İsviçre Biel/Bienne 100 km  gece yarışı  5’incilik

3.İsviçre Sion 100 km ( Trail Race)  rekortmen 1. Cilik

4.İtalya Verona 2003 Pist  vorld cup ( dünya kupası ) 100 km 3’üncülük

5.Hollanda Winschoten Dünya Kupası

6.İtalya (Florensa..faenza alp dağları )  100km Avrupa Şampiyonası  dağ yarışı 14’üncülük

7.İsviçre Biel/Bienne 100 km Gece yarışı.

8.Çek cumhuriyeti BRUNO   in door race  non stop 24 saat 178  km Dünya Kupası 3’üncülük

9.Çek cumhuriyeti BRUNO indoor race non stop  48 saat 241 km Dünya Kupası 5’incilik.

10.Çek cumhuriyeti BRUNO  rood race  24 saat yol yarışı 161 km

11.TAİVAN/  TAİPE    100 km dağ yarışı   19 .

12.Lübnan Beyrut  genel klasman 10. Yaş gurubu 1.

13=Kalahari Augrabies Ekstreme marathon 250 km 1. ( 2012 )

14 = Nepal 100 km Himalaya Ultra Maraton . 3. ( 2012 )

15 = Kalahari Augrabies Ekstreme Marathon 3. ( 2013)

16= İznik Ultra Maraton 125 km= 2012  de 2. 

17 = İznik Ultra Maraton 130 km = 2013 de 3.

18 = Kahraman Maraş Elbistan ultra maratonu 175 km 23 saatte  1. 

19= ÇEKMEKÖY 21 ARALIK Uzun etap  EN UZUN GECE KOŞUSU 60 KM  1.( 2013=

20 =FRANSA Schamonix  Ultra Trail Mont Blanc 120 k yaş gurubu 9. ( 2012)

21 =Likya Yolu Ultra Maratonu 250 km  2012 de 2. 

22= Likya Yolu Utra Maratonu 2013 de 250 km 3.

23 = Kapadokya Ultra Maratonu 250 km  2013 de 3.

24 =

Katıldığım macera yarışları=  POLONYA BERGSON WİNTWR CHALLENGE ,  FRANSA  X RAİD ADVENTURE

CHALLENGE,  KANADA: X RAİD ADVENTURE CHALLENGE   ŞİLİ   (PATAGONYA  EXPEDİTİON ADVENTURE  WRLD  CHALLENGE ), ABU DHABİ: ABU DHABİ ADVENTURE CHALLENGE .    ÇİN :(( THE WULONG MONTAİN QUEST 2009) İTALYA ( SARDEGNA ADASI ) ADVENTURE CHALLENGE ,

KİTAP "CESARET YALNIZDIR"

Yönetici adaylarına ilham verecek bir mücadele öyküsü

Türkiye’nin ilk kadın ultra maratoncusu Bakiye Duran… En az 50 kilometrelik koşuların sporcusu. Durmaksızın, 24 saat koşmuşluğu da var 48 saat de…

Bakiye,  kimsenin bilmediği,  ama öğrenenlerin şaşkına döndüğü olağanüstü bir başarı öyküsünün kahramanı.  Ataları 150 yıl önce Tataristan’ın Kazan kentinden “yürüyerek” Türkiye’ye göç etmiş. Samsun’un Havza ilçesine yerleşip Hilmiye köyünü kurmuşlar.

Bakiye, bu köyden okula gidebilen ilk kız çocuğu… Ağabeyleriyle birlikte dağları, tepeleri, nehirleri ve türlü tehlikeleri aşarak okula gidip gelmiş. Ve bir ilki daha başarmış, köyünden çıkan ilk kimya öğretmeni olmuş.

Spor aşkıyla doğmuş Bakiye. Köyünde hep en zor işlere talip olmuş, en çok ekini o dikmiş, en çok hayvanı o gütmüş. Hem öğrencilik hem de öğretmenlik yıllarında farklı sporlar yapmış. Kimya öğretmenliği yaparken bir yandan da sporcular yetiştirmiş, şampiyon takımlar kurmuş.

30 yaşında iken katıldığı Avrasya Maratonu hayatını değiştirmiş. Hayatında ilk kez koştuğu 42 km 195 metrelik mesafeyi Türk kadınlarda birinci olarak tamamlayınca önünde sınırsız yollar açılmış. Sınırsız ama zorlu yollar...
Geçim sıkıntısını koşulardan kazandığı ödüllerle aşmaya çalışmış. 40 yaşında, tesadüfen tanıştığı ultra maratonlarsa onu bu alanda dünyanın sayılı sporcularından biri haline getirmiş. Rakiplerinin devlet desteğiyle, kalabalık takımlarla katıldığı ultra maratonlara yıllarca tek başına gitmiş, ülkesinin bayrağını tek başına taşımış, milli marşını tek başına dinlemiş. Ona “Ultra Maratonun Yalnız ve Cesur Kızı” demişler.

Bakiye Duran, kaleme aldığı “Cesaret Yalnızdır” isimli kitabında yalnızca gizli kalmış yaşam öyküsünü değil, okuyan herkesi her alanda başarıya götürecek bir yol haritasını da çiziyor.

Bugün üst düzey yönetici yetiştiren özel kurum ve üniversiteler, geleceğin yönetici adaylarına bunları öğretmeye çalışıyor. Gençlerin iş dünyasına hazırlanması için farklı teknikler ve yöntemler kullanılıyor. Bugün yönetim bilimi pek çok farklı disiplinden beslenirken, artık tecrübeler ve yaşanmış başarı hikâyeleri yönetim yaklaşımlarını geliştirmek ve aktarmak adına büyük rol oynuyor. Zoru başaran insanların gösterdikleri mücadeleyi ve çabayı öğrenmek, yöneticilik yolunda atılabilecek en önemli adımlardan biri.

Hedefler büyüdükçe bir hayatı yönetmenin ne kadar zorlaştığını bilenler için Bakiye’nin koştuğu yollar kılavuz olacak.